Slováci, ktorých vybrali na predné priečky NHL. Niektorí očakávania splnili, iní neuspeli

Autor: Michal Sukop | 27.12.2018 o 12:40 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  495x

Draft Národnej hokejovej ligy vám miesto v najlepšej súťaži sveta nezaručí, ale minimálne na začiatku vám vysoká pozícia pootvorí dvere medzi najlepších.

Do elitnej súťaže bolo dodnes vybraných v prvom alebo druhom kole tridsaťštyri slovenských hokejistov.

Pri hodnotení úspešnosti ich kariér v NHL som použil známky ako v škole. Jednotka znamená, že dotyčný prevýšil očakávania. Dvojka, že očakávania sa mu podarilo naplniť. Trojka, že kariéra hráča bola niečo medzi úspechom a neúspechom. Štvorka vyjadruje, že očakávania vkladané do osoby sa nenaplnili. Pätorka znamená, že účinkovanie v zámorí sa skončilo neúspechom.

Marián Gáborík (Minnesota Wild), 3. miesto v drafte roku 2000. Nebyť častých zranení atakoval by magickú 500 gólovú hranicu, pričom métu 1000 stretnutí v TOP lige zvládol. Jeho kariéra sa neodkladne blíži ku koncu.

Výsledná známka: 1.

Róbert Petrovický (Hartford Whalers), 9. miesto v drafte roku 1992. V priemernom Hartforde si pozíciu na začiatku nevybudoval a neskôr v zámorí už len paberkoval. Niečo cez 200 stretnutí v NHL nie je málo, ale v jeho prípade ani zďaleka nie na vyťahovanie.

Výsledná známka: 3.

Branislav Mezei (New York Islanders), 10. miesto v drafte roku 1999. Takmer dvojmetrový bek bojoval s častými (smolnými) zraneniami. Keby zostal zdravý, pokoril by hranicu 400 duelov a zanechal by výraznejšiu stopu.

Výsledná známka: 3.

Boris Valábik (Atlanta Trashers). 10. miesto v drafte roku 2004. Dvojmetrový zadák mal podobný hokejový príbeh ako jeho kamarát z Nitry Mezei. Nebyť častých zdravotných ťažkostí odohral by okolo 250 duelov a nie „len“ 80.

Výsledná známka: 4.

Marián Hossa (Ottawa Senators), 12.miesto v drafte roku 1997. Vyše 1500 zápasov, vyše 500 gólov a vyše 1000 bodov v NHL. K tomu tri Stanleyho poháre. Nič viac nie je potrebné dodávať.

Výsledná známka: 1.

Marek Zagrapan (Buffalo Sabres), 13.miesto v drafte roku 2005. „Keďže som mal vynikajúce mládežnícke sezóny, okolie odo mňa veľmi veľa očakávalo,“ vysvetľuje spätne. Nakoniec nenastúpil v najlepšej lige ani na jeden duel, a to je sklamanie.

Výsledná známka: 5.

Marcel Hossa (Montreal Canadiens), 16. miesto v drafte roku 2000. Kariére staršieho brata sa nepriblížil. V Montreale ho odborníci zaradili do desiatky najhorších draftov organizácie. Keby sa ku koncu kariéry v zámorí nedostal na tri sezóny do New Yorku Rangers, kde česko-slovenskej partii šéfoval Jaromír Jágr, jeho konečné zápasové konto by bolo o dosť nižšie ako 251 duelov.

Výsledná známka: 3.

Róbert Döme (Pittsburgh Penguins), 17. miesto v drafte roku 1997. Do klubu prišiel v čase, keď pravým krídlom čísla jeden bol Jaromír Jágr a číslo dva Alexei Kovaľov. „V tom období hrali prím prvé dve pätorky, tretie a štvrtá boli údržbárske,“ spomína. Ale predsa, 53 súbojov v elitnej súťaží je na hokejistu, ktorý hral v šestnástich profesionálnu International Hockey League, málo.

Výsledná známka: 4.

Andrej Meszároš (Ottawa Senators), 23. miesto v drafte roku 2004. V hlavnom meste Kanady začínal ako 20-ročný a o dekádu neskôr sa s vypredanými štadiónmi lúčil v Buffale. V hokejovom životopise má takmer 700 súbojov.

Výsledná známka: 1

Peter Ihnačák (Toronto Maple Leafs), 25. miesto v drafte roku 1982. Emigroval v čase hlbokého socializmu. Za osem sezón v Toronte sa vypracoval na oporu tímu. Vyše 400 súbojov v najhokejovejšom meste sveta je slušný výkon.

Výsledná známka: 2.

Žigmund Pálffy (New York Islanders), 26. miesto v drafte roku 1991. Spolu s Petrom Šťastným sú jediní dvaja Slováci, ktorí majú priemer kanadských bodov vyšší ako jeden. So zámorím sa rozlúčil pre zranenie ramena ako 33-ročný. Keby hral o štyri ročníky viac, mohol zaútočiť na 1000 zápasovú a 1000 bodovú hranicu.

Výsledná známka: 1.

Marko Daňo (Columbus Blue Jackets), 27. miesto v drafte roku 2013. Okamžite ako ho Columbus zobral pod svoje krídla, komentátor kanadskej stanice TSN Ray Ferraro povedal: „Táto voľba je podľa mňa prehnane vysoká.“ Rodený Trenčan vymenil štyri kluby za päť sezón (138 zápasov, 45 bodov) a pokiaľ sa nestane zázrak, po sezóne v Severnej Amerike skončí.

Výsledná známka: 4.

Kristián Kudroč (New York Islanders), 28. miesto v drafte roku 1999. Bývalý skaut Islanders Karel Pavlík hovorí: “Trochu prekvapujúco ho vybrali tak vysoko. Súviselo to s tým, že vtedy bola doba, kedy sa preferovali vysokí hráči, a on sa veľmi zapáčil nášmu šéfskautovi. Ja osobne by som ho bral asi tak v treťom, štvrtom kole. Len 26 stretnutí medzi najlepšími hovorí jasnou rečou.

Výsledná známka: 5.

Vladimír Mihálik (Tampa Bay Lightning), 30. miesto v drafte roku 2005. Podobne ako Mezei, Kudroč a Valábik bol vybraný v čase, keď boli v kurze vysokí zadáci. Mal smolu, že manažment, ktorý si ho vybral, bol odvolaný a o jeho osude rozhodovali úplne iní ľudia. Iba 15 duelov v NHL je však pre hráča vybraného v prvom kole málo.

Výsledná známka: 5.

Tomáš Jurčo (Detroit Red Wings), 35. miesto v drafte roku 2011. Začiatok v zámorí mal ohromujúci.Dvakrát po sebe vyhral juniorskú QMJHL a raz profesionálnu AHL. V poslednom čase ide jeho výkonnostná krivka výrazne nadol. V tomto ročníku zatiaľ neodohral pre zranenie ani jeden duel. Keď si v Národnej hokejovej lige viac nezahrá, jeho 211 stretnutí a „len“ 50 bodov zostane po sľubnom začiatku rozčarovaním.

Výsledná známka: 3.

Milan Bartovič (Buffalo Sabres), 35. miesto v drafte roku 1999. Útočník s dynamitom v nohách mal smolu, že po ročníku 2003/2004, ktorý mu vyšiel, sa ten nasledujúci pre štrajk nehral. „Po ňom sa zmenili pravidlá, a ja som už v AHL nechcel pôsobiť. Preto ma vymenili do Chicaga a mrzí ma, že mi nedali väčšiu šancu.“

Výsledná známka: 3.

Jozef Čierny (Buffalo Sabres), 35. miesto v drafte roku 1992. Do Severnej Ameriky odchádzal s puncom najlepšieho ľavého krídla v strednej Európe. „Po vážnom zranení kolena si vedenie Sabres myslelo, že budem dlho maródovať. Preto ma vymenili do Edmontonu.“ Za Oilers zvládol rodák zo Zvolena jediný duel. V Severnej Amerike pôsobil v čase, keď sa Európania do zostavy presadzovali oveľa ťažšie ako v neskoršom období.

Výsledná známka: 4.

Zoznam slovenských hráčov od 37. do 65. miesta nájdete na sukophockey.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Na generálnej prokuratúre sa vyplavuje špina

Čo sa dialo na generálnej prokuratúre.


Už ste čítali?