Nový prezident hokejového zväzu Kohút nevidí problém v objeme peňazí,len v ich nasmerovaní

Autor: Michal Sukop | 10.7.2016 o 21:25 | (upravené 12.7.2016 o 21:15) Karma článku: 2,26 | Prečítané:  334x

Je siedmym prezidentom zväzu ľadového hokeja. Každý z jeho predchodcov mal viac hokejovú minulosť ako on. Cez toto všetko úspešný manažér v oblasti IT Martin Kohút (45) porazil vo voľbách dlhoročného funkcionára Tibora Turana.

Jeho leitmotívom je spojiť hokejové hnutie a vrátiť ľuďom radosť z najpopulárnejšieho slovenského športu.

 Vaši dvaja predchodcovia na poste prezidenta zväzu Juraj Široký a Igor Nemeček mali na prácu 13 resp. 5 rokov. Vy máte zatiaľ iba tri. Nie je to málo na presadenie vlastných myšlienok?

„Je to krátky čas nato, aby sme zrekonštruovali celú infraštruktúru, ale nie nato, aby sme nastavili systém mládeže. Dokážem naštartovať veľa procesov, za ktorými bude vidieť výsledky.“

Igor Nemeček bol mediálne takmer neviditeľný. Ste pripravený byť oveľa výraznejší ako on a vplyvom sa priblížiť napr. prezidentovi českého zväzu Tomáš Kráľovi, ktorý je najmocnejším mužom českého hokeja?

„To ukáže budúcnosť, budem sa o to snažiť.“

Bodom číslo jedna vo vašom predvolebnom programe bolo zlepšenie infraštruktúry. To je hlavný problém slovenského hokeja?

„Je to jeden z problémov, ktorý treba nastaviť.“

Môžete mať útulne zrekonštruovaný zimný štadión, ale ak kluby idú každoročne rozpočtovo dole a súťaže nemajú potrebnú kvalitu, fanúšikovia neprídu.

„Potrebujeme vytvoriť priestor, ktorý sa bude využívať, potom diváci na hokej prídu. Z tohto vyplynú financie, z ktorých klub môže fungovať. Dnešným problémom je zatváranie štadiónov a zánik klubov. Tento trend je nevyhnutné zastaviť a vytvoriť koncept, podľa ktorého sa budú zimáky opravovať a bude možné dlhodobo udržiavať prevádzku. Ak by dnes mestá zimáky zo svojich rozpočtov nepodporovali, štadióny by zanikli.“

V bode číslo dva vášho programu sľubujete, že budúci rok spustíte projekt hokejových akadémií. V susedných Čechách ich budujú s rôznymi prekážkami už päť rokov a sú veľmi nákladné finančne.

„Nechcem stavať nové kamenné školy. Treba vstúpiť do systému, ktorý je. V tomto smere je so starších hráčov najaktívnejší Michal Handzuš a spolu s ním ďalší ľudia, ktorí sa tomu chcú venovať. Máme športové gymnáziá, športové triedy na druhom stupni základných škôl. Poďme urobiť tento projekt príťažlivý a progresívny."

Ste šéfom zväzu, ale ak chcete prijať dôležité rozhodnutie, musí ho odklepnúť jedenásťčlenný výkonný výbor minimálnym pomerom hlasov 6:5. Nezväzuje vám to ruky?

„Na zasadnutí prvého výkonného výboru som všetkým povedal, aby zložili klubové tričká. Hlasovanie dopadlo 11:0 v prospech všetkých dokumentov. Budem sa snažiť o čo najväčšiu dôveru a nemám zatiaľ veľkých nepriateľov. Obidva tábory (pred voľbami bol slovenský hokej rozdelený na ľudí, ktorí podporovali Martina Kohúta a Tibora Turana, pozn. red.) sa snažia dávať také riešenia, ktoré budú v prospech hokeja. Jediný problém je, že môžete mať klubové a osobné záujmy. Tie ja nemám. Ak ich začnú presadzovať ľudia z výboru, budeme to musieť v diskusii vyriešiť. Zatiaľ mám zo všetkého dobrý pocit.“

Napríklad v roku 2008 bol hokejový zväz v strate zhruba dnešných 200 000 eúr. V skončenej sezóne 2015/2016 to bolo okolo nuly. S akým rozpočtom chce SZĽH pracovať v nadchádzajúcom ročníku?

„Potrebujeme dosiahnuť minimálne stav, aký bol tento rok, k tomu by sa mal o jednu štvrtinu navýšiť príjem zo štátnych financií podľa zákona o športe. Tam je ešte polemika o vzorci, ktorý sa bude dotvárať. Pochopiteľne chceme, aby rozpočet rástol a on aj rastie. Ja problém nevidím v objeme peňazí, ale v tom, kam financie odchádzajú, aké sú priority. Ak dávate na reprezentáciu 3 000 000 eúr a mládež 800 000 eúr, tento pomer nie je správny. Treba mať jasné ciele a vytvoriť projekty pre mládež, ktoré dnes nie sú vôbec pripravené. Ak uvidíme, že projekt prinesie úžitok hnutiu, potom naň dáme peniaze.“

Celý rozhovor s Martinom Kohútom na sukophockey.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar ide do civilu. O plánoch viac hovoriť nechce

Ministerka Saková predstaví nového šéfa polície v pondelok. Ohlasuje väčšie zmeny.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Bugár odmietol Fica, znepokojený nie je

Ako Most povedal, že nepodporí návrh Smeru.


Už ste čítali?