Kto by mohol prevziať hokejovú reprezentáciu po Vůjtekovi?

Autor: Michal Sukop | 21.2.2013 o 15:15 | Karma článku: 3,50 | Prečítané:  838x

Presne o rok bude zimná olympiáda v Soči a po nej sa končí zmluva českému trénerovi Vladimírovi Vůjtekovi. Vzhľadom na neistý výsledok z tohtoročných majstrovstiev sveta a budúcoročných hier, pokročilý vek kouča (v roku hier bude mať 67 rokov) a na jeho zdravotné ťažkosti v minulosti, je na mieste sa pozrieť, kto by mohol úspešného českého trénera nahradiť. Samozrejme za predpokladu, že potencionálni kouči budú pre potreby národného mužstva k dispozícii. Jedna skutočnosť by mala byť istá. Novým šéfom striedačky bude Slovák alebo Čech. Podľa kvality práce, produktivity veku a záujmu prevziať výber najlepších by mohol byť hlavným favoritom Čech Miloš Říha. Medzi domácimi trénermi je výber výrazne obmedzený.

Zdá sa, že výchova nových trénerských osobností je na Slovensku rovnako katastrofálna ako práca s mládežou. V súčasnosti jediným mladým koučom pôsobiacim mimo slovenskej extraligy a zároveň v hokejovo vyspelej krajine je Vůjtekov terajší asistent Peter Oremus. V polovici prebiehajúcej sezóny ho zo Skalice získali Vítkovice. Za päť rokov práce v extralige úspechy mal. So Skalicou bol strieborný i bronzový, s Nitrou skončil štvrtý. Šéfom výberu najlepších sa raz môže stať, ak trénerské výsledky (aj mimo rodnej Skalice) bude ešte niekoľko rokov potvrdzovať. Opačný prípad je Ernest Bokroš. Na klubovej úrovni pôsobil dlhšie a úspešnejšie ako Oremus. Pracoval však takmer vždy s prvotriednymi celkami. Poslednými (ne)výsledkami išla jeho cena mierne dolu, a ak neobdržal ponuku viesť národné mužstvo dodnes, už ju najskôr nedostane. Jeho výrazným hendikepom sú chladné vzťahy s hráčmi z NHL. Na európskej klubovej úrovni najúspešnejší Slovák Július Šupler viedol národný tím dvakrát. Najprv úspešne, potom o poznanie menej. S vysokou pravdepodobnosťou o tretiu možnosť nemá záujem zväz, a ani sám kouč Donbasu Doneck. Čerstvý šesťdesiatnik Ján Filc sa k výberu najlepších vrátil dokonca trikrát a bol pri najväčších úspechoch. Ako vysokoškolský profesor a zriaďovateľ strednej športovej školy je k dispozícii kedykoľvek. Naposledy prehral s Vůjtekom minisúboj o miesto na striedačke reprezentácie, a nie je isté, či sa ešte chce ku koučovaniu vrátiť. Ako jediný nie je v trénerskej praxi. Tým sa výpočet možných slovenských kandidátov končí.

Najlepší tréner západných susedov Vladimír Růžička nemá záujem viesť inú reprezentáciu ako českú, čo sa nedá povedať o Milošovi Říhovi. Je v ideálnom trénerskom veku (54 rokov). Za posledných päť sezón v Rusku si získal veľký rešpekt. Na Slovensku viedol dva roky Slovan Bratislava a v obidvoch prípadoch bral titul. Tunajšie prostredie má rád a fanúšikovia (hlavne bratislavskí) milujú jeho. Jeho angažovaniu chýba iba maličkosť. Ochota ísť do spolupráce s výraznou autoritou, kde sa môžu vyskytnúť názorové strety. Minimálne jedenkrát už ale medzi neúspešnými kandidátmi bol. Dokiaľ Slovan nezačal hrať v KHL mal Rostislavov Čada fanúšikov iba na východe krajiny, hlavne v Košicach (za dva a pol roka - dva tituly). Po polročnej práci v Slovane si získal množstvo priaznicov aj na opačnej strane republiky. Jeho šance znižuje nová päťročná zmluva so Slovanom, k tomu preferuje dennodennú trénerskú prácu, a neistá by bola jeho spolupráca s výraznými osobnosťami NHL. Na Slovensku málo známy, ale v Čechách dostatočne, Jozef Jandač má úspechy všade, kam príde. Zatiaľ „len" v tamojšej extralige. Za desať rokov trénerskej práce bol odvolaný iba raz. Súčasnú sezónu začal v tíme Lev Praha a pôsobenie mu z rôznych dôvodov nevyšlo. Nevie sa, či by prípadnú ponuku prijal. Generálny manažér reprezentácie Otto Sýkora má možno v zásobe aj iné meno z Čiech.

Experiment s Kanaďanom Hanlonom dopadol výsledkovo i finančne tak zle, že vedenie zväzu sa zrejme bude podobnému variantu v budúcnosti zďaleka vyhýbať. A žeby zväz oslovil odborníka zo Švédska alebo Fínska sa zdá byť tiež nereálne.

Keď nadíde čas, kto bude novým reprezentačným trénerom?

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.


Už ste čítali?